{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no", "points": "" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "" } }
MOBİLYA HARİCİ MUDO CONCEPT ALIŞVERİŞLERİNİZDE 600 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO!
TÜM GİYİM VE AKSESUAR ALIŞVERİŞLERİNİZDE 400 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO!

Big Chefs - Nejat Sert

Leziz menüleri ile olduğu kadar şık sunumları ve doğal ambiyansı ile dikkat çeken Big Chefs'in Mimarı Nejat Sert ile dekorasyon trendleri üzerine konuştuk.

Şık sunumları ve leziz menülerinde olduğu kadar ferah ve otantik ambiyansı ile de adından sıkça söz ettiren Big Chefs Cafe'nin dekorasyon hikâyesini, Mudo Concept'ten ilham alan ve çalışmalarına yansıtan Mimar Nejat Sert sizler için anlatıyor.

Türkiye'de tasarım ve mimari konusunda son yıllarda nasıl bir gelişim görüyorsunuz?

Artan iletişim ve ulaşım imkânları sonucunda tasarım ve mimarlık alanlarında artık evrensel düzeyde birbirine çok yakın değerde sonuçlar görülmeye başlandı. Dünyanın bir ucunda uygulanan bir tasarım diğer bir ucunda kısa sürede algılanır oldu. Bu durum, genel anlamda evrensel çizgide ve kalitede tasarımlara hızla ulaşmamıza yaramakla beraber yerel değerler ve özgünlüğün de erozyona uğramasına sebep oldu. Artık dünya yüzeyindeki pek çok mekân ve yapı birbirine fazlasıyla benzemeye başlamıştır. Bunun diğer bir sebebi de çok hızlı gelişen Bilgisayar Destekli Tasarım olgusudur.

Artık her konuda olduğu gibi dekorasyon konusunda da en son trendler ve akımlar hızla benimsenmeye başlıyor. Burada sizin öngörünüz nedir? Bu yıl geçtiğimiz yıldan farklı olarak neleri göreceğiz?

Doğal, ham ve çevreye duyarlı malzemeler kullanılarak, modern çizgide kurgulanan mekân yaratma yaklaşımı, son yıllarda hâkim olan başlıca dekorasyon anlayışı olmaya devam etmektedir.

Doğal-modern olarak adlandırabileceğimiz bu dekorasyon yaklaşımı bizce önümüzdeki günlerde de devam edecek; malzeme, renk ve desenlerde zıtlıklar yaratarak, tanıdıklık ve aşinalık içeren retro öğeler kullanarak çeşitlenecektir.

Dekorasyonda kullanılan malzemelerde doğallık ön planda olduğu için, öncelikli olarak doğal taşlar, masif ahşaplar ve yüzde yüz doğal tekstil malzemeleri daha sık kullanılacaktır. Doğal taşlar arasında, ham olarak kullanılabilen traverten ve bazalt, mermer ve granit gibi parlatılarak kullanılan taşlara göre daha fazla tercih edilecektir. Ayrıca bu taşların yaşadığımız coğrafyadan elde ediliyor olması da diğer bir tercih nedenidir. Benzer şekilde ahşapta da, yakın zamana kadar oldukça revaçta olan Afrika ya da Asya kökenli ahşaplar yerine bu coğrafyada yetişebilen ceviz, meşe ve zeytin gibi ahşaplar daha sıkça kullanılacaktır.

Bir ev ya da ofisi dekore ederken ilk olarak nereden başlamalı, kullanılacak eşyaların seçimlerinde hangi sıraya dikkat edilmeli?

Bize göre bir evin tasarımında dikkate alınması gereken başlıca faktör huzur olmalıdır. Ev insanın kendisini bulduğu, kendisi gibi davrandığı, dolayısı ile en çok rahat ettiği yerdir. Bu kabulle gerek mekân tasarımında ve gerekse mobilya seçiminde bu koşula hizmet edecek seçimler yapılmalıdır.

Ofis tasarımında ise öncelikli kavramlar ergonomi ve yaratıcılık olmalı, seçimler bu doğrultuda yapılmalıdır.

Big Chefs'in yeni dekorasyonunda en önemli parça sizce hangisi oldu? Tüm mekânın havasını değiştirecek dokunuşu hangi değişim sağlayabilir?

Big Chefs'lerin temel mekân kurgusu, başından beri, samimi, doğal, tanıdık ve ham malzemeler kullanılarak oluşturuldu. Asıl hedef olan iyi yemek ve iyi servisin önüne geçmemek kaydı ile tüm bu kavramlar doğrultusunda seçilen yapısal ya da hareketli öğeler sonuçta çeşitlilik içeren bir mekân elde etmemizi sağlıyor. Elde edilen bu mekânda da havayı değiştiren başlıca dokunuş beklenmedik/aykırı objeler oluyor ve bu görev her tasarımda farklı bir objeye düşebiliyor.

Mudo Concept sizin çalışmalarınızda nerede? Hangi ürünleri sizin çizginize yakın buluyorsunuz?

Mudo Concept mekân tasarımlarımızda çeşitlilik ve farklılık yaratmak istediğimiz her noktada severek kullandığımız bir adres. Özellikle vintage ve endüstriyel ürünler bu anlamda kullandığımız başlıca ürünler arasında yer alıyor.